Fotele biurowe – jak zapewnić ergonomię siedzenia?

fotel biurowy
W czasie projektowania i urządzania stanowisk pracy w biurach, jedną z najistotniejszych kwestii jest dobór krzeseł dla pracowników. Odpowiednio dobrane krzesła, które zapewniają wygodę w trakcie pracy, wpływają pozytywnie na samoocenę pracownika, jego kreatywność, co przekłada się automatycznie na lepsze wyniki i efektywność działania całej firmy.

Zatem w interesie pracodawcy jest zainwestowanie w ergonomiczne krzesła, które sprawdzą się podczas długich godzin siedzenia przed komputerem. Najważniejsze jest dopasowanie krzesła biurowego do indywidualnych potrzeb pracownika. Zatem ogromne znaczenie ma tu ergonomia, czyli możliwość regulacji tego mebla pod względem wzrostu i wagi pracownika.

Podstawą jest możliwość regulacji wysokości siedziska i oparcia. Coraz częściej w podstawowym wyposażeniu fotela znajdziemy również możliwość regulacji podłokietników, a w tych bardziej zaawansowanych technicznie modelach są opracowane funkcje regulacji głębokości siedziska, kąt położenia podłokietników czy pozycji zagłówków i ich wysokości. Fotele najwyższej jakości będą idealnie wyprofilowane do postury siedzącego, zapewniając mu możliwość blokady idealnej pozycji siedziska i oparcia. Ważnym elementem jest materiał z jakiego wykonany jest fotel. Zwróćmy uwagę na stelaż i jego podstawę, dobrej jakości zapewnią stabilność całego siedziska.

Również od materiałów z których wykonane jest obicie, zależny komfort użytkowania i samopoczucie pracownika. W pomieszczeniach nieklimatyzowanych, gdzie jest sporo komputerów i innych urządzeń elektronicznych, warto zakupić krzesła z siatką wentylacyjną. W biurze reprezentacyjnym firmy, postarajmy się o krzesło skórzane, gdyż fotel z siatka nie zawsze tutaj pasuje. Postarajmy się również, aby fotele były odpowiednio dobrane do wielkości i wysokości biurek, co ważne jest także z punktu widzenia ergonomii. Wszystkie te czynniki mają bardzo duży wpływ na pracę zatrudnionych osób, zapewniając im wygodę na stanowisku pracy możemy liczyć na produktywność i efektywność wykonywanych obowiązków.