Zakup krzesła biurowego – od czego zacząć?

Każdy, kto pracuje przed komputerem, zdaje sobie sprawę, jak ważny jest wybór odpowiedniego krzesła do biura. Niewłaściwie dobrane krzesło zazwyczaj jest przyczyną późniejszych wad postawy oraz problemów z kręgosłupem, które mogą być dokuczliwe i zatruć życie w przyszłości. Dlatego też – z racji na coraz częstsze prowadzenie siedzącego trybu życia – właściciele firm dbają o zapewnienie swoim pracownikom jak największego komfortu w trakcie wykonywania zadań zawodowych. Od czego zacząć?

krzesła biurowePrzede wszystkim należy spojrzeć na konkretną osobę – krzesło biurowe musi być do niej dostosowane, a jeśli ma służyć czasem innym ludziom, musi posiadać wszelkie regulacje, aby możliwa była zmiana licznych parametrów. Dzięki temu każdy pracownik będzie mógł mieć wygodne miejsce do spędzania w ten sposób kilku godzin w pracy – z racji na fakt, że wykonuje się ją codziennie, w przeciwnym wypadku mógłby zapaść na wiele poważnych chorób i schorzeń.

Krzesło powinno zapewniać podparcie pod kręgosłup – i nie może mieć prostego oparcia, a tak wyprofilowane, by zgadzało się ze wszystkimi naturalnymi wygięciami kręgosłupa. Najlepiej, by posiadało również oparcie pod kark i podłokietniki. Pamiętajmy, że nie cena się liczy, lecz skuteczność krzesła – a ta zależy od zapewnienia komfortu danemu pracownikowi. Dopiero na kolejnym miejscu powinno się spojrzeć na krzesło z punktu widzenia jego wizualnego dopasowania do konkretnego pomieszczenia.

fotele biuroweJeśli chodzi o krzesła biurowe, ważnym słowem, jakie koniecznie trzeba zapamiętać jest ergonomia. Oznacza ona dopasowywanie otoczenia do możliwości psychofizycznych, jakimi dysponuje człowiek. To otoczenie należy dopasowywać do człowieka, a nie odwrotnie. Jeśli zatem któryś pracownik będzie skarżył się na niewygodne krzesło, należy je zmienić – aby uchronić go przed ryzykiem powstania chorób zawodowych. Już kilka miesięcy pracy przy komputerze, siedząc w nieodpowiednim krześle i przemęczony kręgosłup może odmówić współpracy – dlatego trzeba działać, nim to nastąpi!