Ergonomia to bardzo ważna dziedzina naukowa, zajmująca się dostosowywaniem otoczenia do możliwości psychofizycznych ludzi.
Ergonomiczne krzesła powinny być zatem tak skonstruowane, aby zapewniać jak największy komfort siedzenia w nich – tym bardziej, że praca biurowa wiąże się zazwyczaj z długim siedzeniem przed komputerem, co w przypadku nieodpowiedniego krzesła może skutkować późniejszymi problemami ze zdrowiem.
Warto od razu wyjaśnić, jakie to mogą być problemy – otóż, przede wszystkim ucierpi na tym kręgosłup pracownika. Bóle barków, bóle szyi, ból w odcinku lędźwiowym, a nawet ból głowy, to tylko pierwsze objawy. Potem będzie znacznie gorzej – ból będzie towarzyszył pracownikowi cały czas, rozpraszał go, utrudniał życie, a w efekcie skończy się na wizycie u lekarza w związku z powstaniem skrzywień kręgosłupa oraz zmianami zwyrodnieniowymi niektórych kręgów.
Ergonomiczne krzesła biurowe zapobiegną takim nieszczęściom – można je bowiem swobodnie regulować, dopasowując tym samym do potrzeb konkretnej jednostki. A przecież każdy z nas jest inny – posiada różny wzrost, inne rozstawienie ramion i tak dalej.
Ergonomiczne krzesła powinny posiadać solidną bazę – mobilną i pięcioramienną. Prócz tego ważne są regulowane podłokietniki, regulowane oparcie w odcinku lędźwiowym oraz regulowane oparcie pod kark. Siedzisko powinno umożliwiać swobodne oparcie stóp o podłogę. Istotne jest także, aby krzesło odchylało się wraz z użytkownikiem – nie uciska wtedy zanadto kręgosłupa i umożliwia jego poruszanie, co przydaje się podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem.