Świat ergonomii

Wśród wielu modnych słów związanych z projektowaniem biur i biznesem w ogóle, z pewnością wielokrotnie słyszałeś jedno - ergonomia.
ergonomię.

Być może słyszałeś to słowo i wiesz, że ma ono związek z krzesłami biurowymi, ale czy naprawdę wiesz, co to jest i do czego służy? Może zainteresuje Cię nawet fakt, że istnieje więcej niż jeden rodzaj ergonomii i nie chodzi tu tylko o ciało!

Jeśli chcesz, aby Twoi pracownicy czuli się komfortowo i mieli zapewnione wsparcie podczas pracy przy biurku lub stanowisku, musisz znać zasady ergonomii i w jak największym stopniu uwzględnić je w projekcie biura.
Siedziska biurowe muszą być wygodne, to prawda, ale muszą także podtrzymywać ciało, aby nie dopuścić do rozwoju przewlekłych dolegliwości bólowych.

Czy wiesz, że sam ból dolnej części pleców dotyka około jednej trzeciej dorosłych w Wielkiej Brytanii i że w dużej mierze wynika on z nieprawidłowego siedzenia? Gdyby ci ludzie mieli ergonomiczne krzesła, być może udałoby się zapobiec ich bólom pleców. Ponadto badania wykazały, że w Wielkiej Brytanii co roku około 2,6 mln osób szuka pomocy u lekarzy pierwszego kontaktu z powodu bólu pleców. To ogromna liczba wizyt u lekarza i mnóstwo czasu, którego można by uniknąć.

Co więcej, HSE podaje, że tylko w roku 2017/18 u około 469 000 osób rozwinęły się zaburzenia mięśniowo-szkieletowe związane z pracą.

Choć ergonomia może nigdy nie wyeliminuje całkowicie możliwości wystąpienia dolegliwości w czasie pracy, to z pewnością znacznie zmniejsza te szanse.

W tym przewodniku przybliżymy Ci, czym jest ergonomia, a także omówimy różne jej rodzaje. Warto je poznać i nawet jeśli nie odnoszą się one szczególnie do Twojej branży lub miejsca pracy, warto o nich pamiętać, aby w przyszłości móc wprowadzić jakieś elementy. Sukces w miejscu pracy zależy od pracowników, a to oznacza zapewnienie im bezpieczeństwa, zdrowia i zadowolenia. Ergonomia może Ci w tym pomóc.

Co to jest ergonomia i co oznacza?

Ergonomia jest formą projektowania, która koncentruje się na ludziach pracujących w danym miejscu. Na przykład ergonomiczne krzesło powinno skupiać się na osobie siedzącej na krześle, umożliwiając jej dostosowanie go do wzrostu, szerokości, kształtu pleców i długości nóg. Jest to w zasadzie rodzaj naukowego projektu, który personalizuje środowisko pracy danej osoby.

Kiedy słyszysz słowo "ergonomia", prawdopodobnie myślisz po prostu o krzesłach, ale w rzeczywistości ergonomia ma bardzo szeroki zakres. Ergonomię można stosować we wszystkim, co dotyczy ludzi, a więc w branży sportowej, we wszystkich dziedzinach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, a nawet przy projektowaniu samochodów! Ogólnym celem ergonomii jest zminimalizowanie ryzyka urazów, a także - jako efekt uboczny - zwiększenie komfortu pracy.

Ergonomia nie jest tak długa jak wiele innych technik projektowania. Powstała około końca lat 40. ubiegłego wieku. Aby stworzyć ergonomiczne meble biurowe, bierze się pod uwagę wiele różnych czynników, w tym psychologię, fizjologię i oczywiście projektowanie inżynieryjne. Uwzględnia się przy tym takie czynniki, jak przeciętne kształty i rozmiary ciała w populacji ogólnej, specyficzne odmiany w obrębie tej populacji, biomechanikę oraz wszelkie kwestie środowiskowe, takie jak wibracje, temperatura, dźwięk itp.

Brzmi to skomplikowanie i w przypadku każdego produktu ergonomicznego, np. współczesnych mebli biurowych, proces ten jest długi i dość szczegółowy. Jednak efekt końcowy jest więcej niż wart poświęcenia czasu. Może się okazać, że niektóre produkty ergonomiczne są droższe od tych, które nie zawierają słowa "E". Należy rozważyć wszystkie za i przeciw pod względem korzyści i kosztów, a następnie podjąć decyzję, która najbardziej odpowiada potrzebom firmy i jej pracowników.

Różne rodzaje ergonomii

Zanim zajmiemy się szczegółowymi informacjami na temat tego, jak wprowadzić ergonomię w biurze, omówmy różne jej rodzaje. Pomoże Ci to określić, które elementy będą korzystne dla Twojej przestrzeni.

Oczywiście projektowanie biur, podobnie jak nauka, podlega ciągłym zmianom, więc w ciągu najbliższych kilku lat z pewnością pojawią się nowe rodzaje. Na razie jednak główne rodzaje ergonomii związane z projektowaniem i meblami biurowymi to:

  • Ergonomia fizyczna
  • Ergonomia organizacyjna
  • Ergonomia poznawcza
  • Ergonomia holistyczna

Ergonomia fizyczna

Ergonomia fizyczna to dziedzina, o której myśli się w pierwszej kolejności, czyli projektowanie wysokiej jakości wyposażenia biurowego, które zapewnia pracownikom biurowym komfort i wsparcie przez cały dzień pracy. Obejmuje ona głównie siedziska, ale może również dotyczyć biurek, a także różnych elementów wyposażenia, takich jak klawiatury i myszy komputerowe. Ergonomia fizyczna to typ ergonomii, który większość pracodawców stawia na pierwszym miejscu, a który koncentruje się przede wszystkim na pracowniku i jego komforcie.

Ten rodzaj ergonomii koncentruje się na tym, w jaki sposób ciało wchodzi w interakcję z określonym meblem lub urządzeniem, i optymalizuje to doświadczenie, aby zapewnić mniejsze obciążenie stawów, mięśni, kości, ścięgien itp. Na przykład ergonomiczne krzesło do zadań specjalnych posiada regulację wysokości, pochylenia, wysokości oparcia, odchylenia i podparcia lędźwiowego. Może też posiadać podłokietniki, które w razie potrzeby można zdjąć. Wszystko to ma na celu zmniejszenie obciążenia poszczególnych części ciała, zwłaszcza dolnej części pleców i szyi, dzięki spersonalizowanemu sposobowi siedzenia. W rezultacie krzesło nie będzie przyczyną problemów zdrowotnych danej osoby.

Warto również zaznaczyć, że ergonomia to nie tylko meble i akcesoria, ale także miejsce, w którym je ustawiamy. Na przykład umieszczenie biurka tuż pod dużym oświetleniem sztucznym spowoduje odblaski na ekranie komputera, co może być przyczyną codziennych bólów głowy. W takim przypadku należy przeprowadzić ergonomiczną ocenę ryzyka, aby ustalić przyczynę bólu głowy, a następnie przenieść biurko w inne, bardziej konkretne miejsce.

Ergonomia fizyczna to dość obszerny temat, obejmujący całe środowisko pracy i sposób, w jaki człowiek wchodzi z nim w interakcje.

Ergonomia organizacyjna

O ile ergonomia fizyczna koncentruje się na jednej osobie, o tyle ergonomia organizacyjna skupia się na całym przedsiębiorstwie, określając sposoby usprawnienia pracy, a w efekcie zwiększenia wydajności. Ergonomia organizacyjna w mniejszym stopniu dotyczy projektowania mebli biznesowych, a w większym - systemów i sposobów pracy. Nadano jej nazwę "ergonomia", ponieważ robi mniej więcej to samo, tylko w inny sposób: wspiera pracowników i zapewnia im komfort dzięki różnym systemom i identyfikowaniu obszarów, które nie działają prawidłowo.

Ergonomia organizacyjna zachęca do współpracy i pracy zespołowej, pomaga przedsiębiorstwom poprawić sposób komunikowania się z pracownikami oraz komunikowania się pracowników z kierownictwem, a także wdrażać nowe systemy, które przynoszą korzyści wszystkim.
Ostatecznym celem ergonomii organizacyjnej jest zwiększenie satysfakcji z pracy i podniesienie poziomu wydajności. Wszystko to prowadzi do sukcesu w biznesie.

Ergonomia poznawcza

Ergonomia fizyczna, najbardziej tradycyjny rodzaj ergonomii, jest oczywiście przeznaczona dla ciała. Ergonomia poznawcza jest zatem przeznaczona dla umysłu i bada, w jaki sposób umysł gromadzi dane, przetwarza je, rozumie i wchodzi z nimi w interakcje.

W ergonomii poznawczej chodzi o to, aby pomóc pracownikom uczyć się, zatrzymywać informacje i przetwarzać je w sposób korzystny dla firmy. Może to polegać na zwiększeniu współpracy w ramach organizacji, utworzeniu stref roboczych, miejsc do odpoczynku i wykorzystaniu nowoczesnych mebli biurowych do wyposażenia tych miejsc w sposób zapewniający wygodę, co ostatecznie wspomaga pracę mózgu. Może to być również kwestia nowych szkoleń lub wdrożenia nowych systemów pracy.

Jak widać, dwa ostatnie rodzaje ergonomii w mniejszym stopniu dotyczą fizycznego projektowania środowiska pracy, np. mniej mebli biurowych, a bardziej systemów i wsparcia dla poszczególnych osób. Nadal jednak zalicza się je do ergonomii, choć w innym kierunku.

Ergonomia holistyczna

Najnowszym rodzajem ergonomii jest ergonomia holistyczna. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na infografice przygotowanej przez firmę Telespine.

Źródło: www.telespine.com/holistic-ergonomics-why-it-matters-for-your-body-and-mind

Jak widać, ergonomia holistyczna to połączenie ergonomii fizycznej i poznawczej, ale także uwzględnienie aspektów społecznych. Pod wieloma względami ma to sens, ponieważ wszystkie trzy obszary wpływają na poziom komfortu pracy danej osoby i nie wszystko zależy od modułowych mebli biurowych i tego, czy można je dostosować do potrzeb konkretnej osoby.

Możesz siedzieć na najbardziej regulowanym krześle, jakie kiedykolwiek zaprojektowano, ale jeśli Twój umysł nie jest w pracy z powodu miliona czynników rozpraszających, a elementy społeczne w miejscu pracy prowadzą Cię do jeszcze większego zamieszania, całe doświadczenie nie będzie produktywne, a pracownik nie będzie odczuwał satysfakcji z pracy.

Ergonomia to nie tylko projektowanie mebli, ale także miejsce pracy jako całość. Wielu pracodawców nie zdaje sobie z tego sprawy i prawdopodobnie w ogóle nie kojarzy tematu ergonomii. Dopiero gdy zagłębimy się w ten temat, zdamy sobie sprawę, jak daleko sięga ergonomia!

Korzyści wynikające z zastosowania ergonomicznego wzornictwa w biurze

Wspomnieliśmy już, że meble zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii są zazwyczaj nieco droższe od innych mebli, takich jak tanie biurka biurowe, ale nie musi to być przeszkodą. Nieco później zajmiemy się tym, jak można wprowadzić ergonomiczne meble do swojego biura, ale na razie musimy porozmawiać o tym, dlaczego jest to dobry pomysł, czyli o korzyściach, jakie na nas czekają.

Należy pamiętać o pięciu głównych korzyściach.

Mniej straconych dni pracy

Wiele z tych dni jest spowodowanych takimi problemami jak bóle dolnej części pleców i przewlekłe dolegliwości bólowe, które są związane ze sposobem siedzenia. Krzesło biurowe może z czasem wyrządzić o wiele więcej szkód, niż można by przypuszczać, a mało prawdopodobne jest, aby siedząca na nim osoba była w związku z tym szczególnie zadowolona lub wydajna.

Wdrażając ergonomicznie zaprojektowane meble, takie jak luksusowe biurka biurowe z regulacją lub krzesła, które można regulować na wiele sposobów, pomagasz pracownikom czuć się bardziej komfortowo, a ich ciała są wspierane przez cały dzień pracy. Pomagając im zrozumieć, jak prawidłowo siedzieć, jak regulować ergonomiczne krzesło, aby w pełni wykorzystać jego możliwości, oraz jak korzystać z akcesoriów, takich jak podpórki pod stopy, zmniejszasz prawdopodobieństwo, że w rezultacie pójdą na chorobę. Oczywiście, nie da się całkowicie wyeliminować chorób, ale meble, które są bardziej przyjazne dla ciała i umysłu, w znacznym stopniu przyczyniają się do ich zmniejszenia.

Większa produktywność

Nie chodzi tylko o zapobieganie urazom i utraconym dniom pracy, ale także o komfort. Pracownik, który czuje się komfortowo na swoim stanowisku pracy i z przyjemnością spędza czas przy biurku na zamówienie, będzie o wiele bardziej produktywny niż ktoś, kogo bolą plecy i kto nie może usiedzieć przy biurku. Bóle mają zwyczaj wpływać na skupienie i koncentrację w ciągu dnia, a także zwiększać prawdopodobieństwo popełnienia błędów.

Z drugiej strony, osoba, która czuje się komfortowo, jest w stanie w pełni się skoncentrować, jest z tego zadowolona, w rezultacie pracuje ciężej i jest bardziej skłonna do przedstawiania kreatywnych i interesujących pomysłów i rozwiązań, ponieważ jej umysł nie jest skupiony na tym, jak niewygodnie się czuje. Wszystko to prowadzi do zmiany produktywności, która może być niezwykle korzystna dla zysków firmy!

Ergonomia to także dbałość o wygląd miejsca pracy i rozmieszczenie przedmiotów w taki sposób, aby wszystko było w zasięgu ręki.
Ograniczenie rozciągania, podnoszenia i przenoszenia oznacza oszczędność czasu, a to również ma ogromny wpływ na wzrost produktywności.

Lepsza jakość pracy

Wspomnieliśmy już, że pracownicy, którzy odczuwają dyskomfort i ból, nie będą pracować tak dobrze, jak osoby w dobrej formie. Gdy ktoś jest zmęczony, sfrustrowany i obolały, łatwo popełnia błędy, a to nie przekłada się na wysoką jakość pracy. Wszystko to wiąże się nie tylko z wydajnością, ale także z ograniczeniem liczby domen, z jakimi może spotkać się firma.

Na przykład pracownik, który jest sfrustrowany swoim stanowiskiem pracy i nie uważa, że jego meble są w ogóle funkcjonalne, może z łatwością pstryknąć na klienta, nie wywrzeć właściwego wrażenia lub przekazać mu pracę nieco gorszej jakości. Oczywiście nie zrobią tego celowo, ale błędy mogą się łatwo zdarzyć, gdy pracownicy nie czują się najlepiej. Usunięcie problemu u podstaw sprawi, że praca będzie wysokiej jakości, mniej prawdopodobne będzie składanie skarg, a wydajność ponownie wzrośnie.

Wzrost morale

Twoi pracownicy zauważą, że idziesz na skróty i nie zapewniasz im najlepszego tradycyjnego sprzętu biurowego, a to nie sprawi, że poczują się docenieni. Z drugiej strony, jeśli Twoi pracownicy widzą, że inwestujesz w wysokiej klasy sprzęt biurowy, który pomaga im odciążyć plecy, pozwala im dostosować wymagania dotyczące siedzenia do ich własnych potrzeb, a robisz to wszystko po prostu dlatego, że im to pomaga, a nie z jakiegokolwiek innego powodu, poczują się bardzo docenieni.

Kiedy pracownicy czują się doceniani, naturalnie pracują ciężej. Pomyśl o tym na podstawie własnych doświadczeń: jeśli w przeszłości pracowałeś w firmie i nie czułeś się zbytnio doceniany, tzn. pracodawca nigdy nie skupiał się na twoim zdrowiu i samopoczuciu, a jedynie na zyskach i celach, czy sprawiło to, że chciałeś ciężko pracować dla tej osoby, czy po prostu robić minimum?
Prawdopodobnie chciałeś robić tylko to, czego od Ciebie wymagano, i kto mógłby Cię za to winić?

Z drugiej strony, jeśli pracujesz dla menedżera, który pyta Cię o zdanie, chce poznać Twoje myśli, słucha Cię i daje Ci odpowiednie wyposażenie, abyś czuł się bezpiecznie i komfortowo podczas godzin pracy, będziesz czuł, że chcesz pracować ciężej, a Twoje szczęście i zadowolenie z pracy będzie widoczne w jakości Twojej pracy.

Morale ma kluczowe znaczenie i nigdy nie należy go lekceważyć. Gdy każdy pracownik ma wysokie morale, efekty są jak mała kula śnieżna zamieniająca się w lawinę, ale bardzo pozytywną, która zmierza w kierunku maksymalnej produktywności i rentowności.

Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i higieny pracy

Wybierając trwałe materiały meblowe i ergonomiczny projekt, dbasz o zdrowie i bezpieczeństwo w swoim miejscu pracy. Ponownie, podnosi to morale, ale także zmniejsza szanse na urazy i wypadki, które mogą mieć miejsce w Twojej przestrzeni. Oczywiście, jeżeli okaże się, że firma ponosi winę, np. w miejscu pracy znajduje się coś, czego nie powinno tam być, lub istnieje zagrożenie, którego można było uniknąć, może ona zostać pociągnięta do odpowiedzialności, co nie wpłynie dobrze na jej reputację.

Ergonomiczne meble pomagają poprawić reputację firmy w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, ale także zapewniają zdrowie pracowników.

Jak widać, wybór ergonomicznych mebli w biurze ma wiele fantastycznych i bardzo korzystnych zalet. Ergonomia nie zajmuje dużo czasu i rzadko wymaga całkowitej zmiany wystroju biura.
Stworzenie ergonomicznego biura może być tak proste, jak rozmowa z pracownikami, ustalenie, z jakimi problemami borykają się na co dzień na swoich stanowiskach pracy, przeprowadzenie oceny ryzyka, a następnie zakup odpowiednich mebli biurowych. To jest coś, w czym my, tutaj w Calibre Office Furniture, z pewnością możemy Ci pomóc!

Czy są jakieś minusy?

W przypadku każdego tematu, który poruszamy, musimy mówić o pełnym obrazie, a to oznacza, że musimy przedstawić zarówno plusy, jak i minusy.
Jeśli chodzi o stworzenie ergonomicznego biura, tak naprawdę istnieje tylko jeden minus, a to, jak bardzo jest on niekorzystny, zależy od danej firmy. Mowa tu o kosztach.

Należy pamiętać, że meble biurowe nie są wieczne i w pewnym momencie trzeba będzie wymienić i uaktualnić wszystkie krzesła i biurka. Warto więc pomyśleć o tym, że gdy dany element wyposażenia jest już gotowy, aby trafić na biurowy śmietnik lub, co bardziej odpowiednie, do kosza na śmieci, można go zastąpić czymś ergonomicznym. W ten sposób nie wydasz pieniędzy bez potrzeby.

Konieczne może być także przeszkolenie pracowników w zakresie korzystania z ergonomicznych funkcji nowych mebli, ale nie powinno to zająć więcej niż dziesięć minut. Na przykład nowe ergonomiczne krzesło może być wyposażone w mnóstwo dźwigni i przycisków, o których obsłudze pracownik może nie mieć pojęcia. W podręczniku dołączonym do krzesła jest to wyjaśnione, więc wystarczy pokazać pracownikowi i upewnić się, że wszystko zrozumiał. To wszystko, co trzeba zrobić, a pracownik będzie czuł się komfortowo i będzie mógł regulować swoje krzesło w miarę zmieniających się potrzeb.

Jak stworzyć ergonomiczne miejsce pracy

Teraz, gdy wiesz już wszystko o ergonomii, nadszedł czas na praktyczne rozwiązania!

Zanim przejdziemy do konkretów i podzielimy się z Tobą naszymi mądrościami, obejrzyj ten film, który przybliży Ci, jak wygląda ergonomia w praktyce i od czego możesz zacząć.

Film zawiera dziewięć wskazówek, od których możesz zacząć, ale nie wszystkie z nich mogą dotyczyć Twojego środowiska pracy.
Pamiętaj, że w ergonomii chodzi o personalizację pod wieloma względami, dlatego musisz przyjrzeć się swojemu miejscu pracy i uwzględnić wszystkie aspekty komfortu i wsparcia pracowników, w tym oświetlenie i ogrzewanie. Są to obszary, których wiele osób nie zalicza do ergonomii, ale z pewnością stanowią one część tego samego zagadnienia.

Tworząc ergonomiczne miejsce pracy, należy przede wszystkim ocenić jego stan i porozmawiać z jego użytkownikami, czyli pracownikami. Dzięki temu będą oni na bieżąco informowani o przebiegu procesu i oczywiście wzrośnie ich morale, ponieważ poczują, że zależy Ci na ich opinii. Pamiętaj, że to właśnie Twoi pracownicy znają wszystkie odpowiedzi na pytania dotyczące procesu, który próbujesz naprawić, ponieważ wiedzą, jak to jest pracować w takim otoczeniu na co dzień! Będą w stanie powiedzieć, czy wstawienie tu lub ówdzie ekranu biurowego może pomóc w koncentracji lub czy potrzebne są panele akustyczne oddzielające strefy współpracy od stref cichych.

Po drugie, należy przeprowadzić ocenę ryzyka, aby ustalić, które obszary wymagają szczególnej uwagi. Czy obecne krzesła operatora powodują u pracowników bóle pleców? W takim przypadku priorytetem jest zapewnienie odpowiednich miejsc siedzących. Należy również przyjrzeć się aktualnej organizacji biur, np. czy niektóre biurka są ustawione w miejscach, które nie są odpowiednie? Mogą to być miejsca naprzeciwko okien, pod światłami itp.

Po stworzeniu planu można przejść do trzeciego kroku - oszacowania budżetu. Ile wolnej gotówki możesz przeznaczyć na stworzenie ergonomicznej przestrzeni? W każdej firmie będzie to wyglądało inaczej. W niektórych firmach wystarczy na zakup szklanego biurka dla każdego pracownika, podczas gdy inne mogą skupić się tylko na jednym obszarze, na przykład na krzesłach.
Nie ma znaczenia, czy trzeba to robić stopniowo, ważne jest to, że czyni się postępy, a pracownicy to widzą.

Zapoznaj się z infografiką przygotowaną przez The Back Store, która przedstawia niektóre z zaleceń, na które należy zwracać uwagę.

Źródło: www.thebackstore.com/blog/dos-donts-workplace-ergonomics-infographic

Możesz kupić wiele ergonomicznych akcesoriów, które nie kosztują fortuny, a robią ogromną różnicę, np. ergonomiczną mysz, ergonomiczną klawiaturę, a nawet podnóżki. Wszystkie te elementy wpływają na odczucia związane z użytkowaniem biurka oraz na łatwość jego obsługi.
Na przykład, jak już wspomnieliśmy, wiele osób cierpi na bóle w dolnej części pleców, ale poprawa sytuacji może być tak prosta, jak nauka prawidłowego siedzenia i korzystanie z podnóżka!

Stworzenie ergonomicznego biura w dużej mierze zależy także od edukacji. Po odwiedzeniu kilku salonów meblowych i sporządzeniu krótkiej listy różnych ergonomicznych mebli, które chcesz kupić, musisz zorganizować kilka sesji szkoleniowych dla swoich pracowników.
Zwróć uwagę na to, jak prawidłowo siedzieć, jak ważne są regularne przerwy w pracy i uczyń z tego część nowego pakietu zdrowotnego, który będziesz regularnie oferować wszystkim pracownikom. Ponownie, ma to ogromny wpływ na podniesienie morale, ale także na zmniejszenie szans na choroby i urazy wśród pracowników, a tym samym na zmniejszenie liczby straconych dni pracy w firmie.

Stosuj politykę otwartych drzwi, aby pracownicy mogli przyjść do Ciebie, gdy uznają, że ich stanowisko pracy nie spełnia standardów lub coś powoduje u nich dyskomfort. W ten sposób można wcześnie wykrywać problemy i rozwiązywać je, zanim staną się większym problemem w przyszłości.

Pamiętasz, jak na początku tego przewodnika rozmawialiśmy o różnych rodzajach ergonomii? Wspomnieliśmy o ergonomii poznawczej i holistycznej, które różnią się od ergonomii fizycznej, a także o ergonomii organizacyjnej. Te działania edukacyjne i komunikacyjne oznaczają, że Ty także uwzględniasz różne jej rodzaje.

Jak widać, ergonomiczne miejsce pracy to nie tylko wybrane meble, ale przede wszystkim stworzenie środowiska sprzyjającego zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Wnioski końcowe

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego przewodnika dowiedziałeś się wiele o wspaniałym świecie ergonomii i jesteś gotowy, aby wdrożyć ją w swoim biurze. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to ogromna góra do pokonania, ale jeśli podzielisz ją na mniejsze części, nie będzie to wcale takie trudne zadanie.

Możliwe, że masz już kilka ergonomicznych rozwiązań tu i ówdzie. Chodzi o to, aby połączyć wszystko razem i stworzyć środowisko, które będzie sprzyjać dobremu samopoczuciu, a nie tylko kilka jego obszarów. Jest to coś, co można omówić z pracownikami przy stole w sali konferencyjnej, włączając ich do dyskusji i prosząc o opinie i wkład.
W ten sposób prawdopodobnie dowiesz się więcej, niż mógłbyś przypuszczać, a to pomoże Ci ukierunkować działania zmierzające do stworzenia ergonomicznej przestrzeni biurowej przyszłości.

Jeśli na razie możesz skupić się tylko na jednym obszarze, być może ze względu na ograniczenia budżetowe, niech będzie to miejsce do siedzenia. Ból dolnej części pleców jest jednym z najbardziej powszechnych problemów w świecie biurowym, a można go łatwo wyeliminować, kupując wysokiej jakości siedziska biurowe i ucząc pracowników, jak je prawidłowo ustawiać. Istotne są również sesje edukacyjne na temat prawidłowego siedzenia i skutków jego braku, które nie kosztują ani grosza. Oświetlenie to także coś, co można poprawić bez wydawania pieniędzy - wystarczy przestawić biurka, aby uniknąć oślepiających i przyprawiających o ból głowy sytuacji.

Jeśli chodzi o podniesienie morale, a tym samym zwiększenie wydajności pracy, ergonomia może okazać się rozwiązaniem, które od zawsze było w zasięgu ręki.

Dziękujemy za przeczytanie!